Odkaz na sekci ÚVOD
Odkaz na sekci ZPRAVODAJ AMD
Odkaz na sekci KONTAKTY
Odkaz na sekci DOKUMENTY
Odkaz na sekci HISTORIE AMD
Odkaz na sekci ODKAZY
Odkaz na sekci NAPIŠTE NÁM
amd@md-cz.org
Odkaz - helpnet.cz
Odkaz - BEZ BARIÉR
Odkaz - INFOPOSEL
Odkaz - INTERNET PORADNA
Odkaz - LIGA ZA PRÁVA VOZÍČKÁŘŮ
  ASOCIACE MUSKULÁRNÍCH DYSTROFIKŮ ČR  
 
  1976 - 1979     1980 - 1989     1990 - současnost  
Nadpis sekce HISTORIE AMD

Časopis Zpravodaj AMDDo roku 1982 se datují počátky vydávání tehdy cyklostylovaného Zpravodaje. Šlo především o zprávy a informace určené pro lidi s muskulární dystrofií, ale o i zkušenosti samotných členů s řešením různých problémů. Naši členové si na informovanost zvykli a začali ji stále více vyžadovat. V současné době vychází Zpravodaj AMD již více než 20 let a stal se dobrým pomocníkem myopatů.

Mnozí naši členové si jistě vzpomenou na příjemné společně prožité chvíle v pražské klubovně v Horáčkové ulici, která byla v určité době velkým přínosem pro rozšíření činnosti. Konaly se zde různé akce - vánoční besídky, šachové turnaje, nebo také besedy se zajímavými osobnostmi, jako např. se sportovcem Emilem Zátopkem, spisovatelkou a herečkou Mílou Myslíkovou, známým astronomem Dr. Grygarem, tehdejší populární televizní hlasatelkou Janou Fořtovou a mnoha dalšími. I když klubovna sloužila z velké míry především členům z Prahy a okolí, byla velmi využívána. Objevily se i jiné možnosti, jak se zúčastňovat společenského života ve větší míře a s podstatně menšími problémy. Přispěla k tomu bezpochyby výstavba bezbariérových objektů i možnost využívání speciálně upravených mikrobusů pro dopravu vozíčkářů.

Foto z rybářské soutěže ve Velkých Losinách
Ozdravný pobyt ve Velkých Losinách - rybářská soutěž

Snahou naší organizace bylo začlenit se do EAMDA (Evropské aliance asociací nervosvalových nemocí ). V době, kdy tomu politické okolnosti nepřály, jsme alespoň využili možnost navázat spolupráci s obdobnými organizacemi v tehdejší Jugoslávii, zejména s organizací OSNOVNA meduopštinska organizacija distrofičara i srodnih obolenja Vojvodine z Nového Sadu. Od roku 1985 jsme pořádali s těmito organizacemi výměnné rekreace, pro Jugoslávce v Praze a pro naše členy u moře, kam si jezdili upevňovat zdraví. To bylo na tehdejší dobu u nás něco jedinečného. Vždyť i opravdu těžce postižení myopati na elektrických vozících měli příležitost, vcelku pohodlným způsobem vycestovat do zahraničí, obohatit se tak o spoustu zážitků a v mnoha případech i získat nové přátele. Tímto způsobem jsme však od našich jugoslávských přátel získávali ještě mnohem více. Vyměňovali jsme si navzájem zkušenosti z práce a jejich model činnosti, i když poněkud upravený na naše podmínky, byl použit i u nás.


<< 1976 - 1979 | 1990 - současnost >>

 
Odkaz - CZECHIA PROFESIONÁLNÍ WEBHOSTING
© 2008 AMD ČR
Nahoru Zpět
 
Odkaz - EAMDA